W imieniu Politechniki Śląskiej zapraszamy na Noc Naukowców w Gliwicach. Szczegółowe informacje znajdują się Tutaj

Miarą twojego człowieczeństwa jest wielkość twojej troski o drugiego człowieka
ks. Mieczysław Maliński

Witamy wszystkich rodziców w nowym roku szkolnym 2023/24. Mamy nadzieję, że po letnim odpoczynku wraz z uczniami rozpoczniemy rok szkolny pełni optymizmu, zapału do pracy i współdziałania.

Serdecznie zapraszamy Państwa w tygodniu, od 5 września do piątku 8 września, do kawiarenki szkolnej na zakup pysznych, swojskich ciast, z których  sprzedaży całkowity dochód zostanie przekazany na rzecz pana Krzysztofa Herzoga, na pomoc w zakupie protezy i rehabilitację.
Kawiarenka będzie czynna w godzinach 8.00-14.00.
Bardzo proszę rodziców o dołączenie się do naszej charytatywnej pomocy i upieczenie ciasta lub babeczek do kawiarenki. Ciasta można przynosić cały tydzień w godz. 7.00-19.00, zostawić u Pani woźnej i wpisać się na listę darczyńców.
Nauczyciele i pracownicy szkoły również włączyli się i darują swoje wypieki. Już dziś serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom.
Pana Krzysztofa, tatę jednego z naszych uczniów, znamy osobiście. Bardzo dobry, sympatyczny i otwarty człowiek. Zawsze pomocny innym, tym razem sam potrzebuje pomocy. Zachęcamy do zapoznania się z historią choroby p.Krzysztofa, która została opisana przez Fundację Siepomaga. Nie bądźmy obojętni, każdy grosik się liczy. Wspólnie możemy wiele!
Dobro wraca!
Dobro do nas wraca każdego dnia w dobrym słowie, uśmiechu innych, dobrym geście.
Dobro to także czyjaś dłoń wyciągnięta do nas w potrzebie, prośba o pomoc.
Szkoła otacza się wspaniałymi osobami, które są otwarte na chęć niesienia pomocy. Dziękujemy.

Link do siepomaga: https://www.siepomaga.pl/krzysztof-herzog

Wszystkim życzymy po prostu dobrego roku szkolnego.
Dyrekcja szkoły i nauczyciele.

Trwają wakacje i czas odpoczynku. Dzięki upalnym  dniom dużo czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Pamiętajmy jednak o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
W związku z tym zachęcamy do zapoznania się z informacjami Państwowego Powiatowego Inspektora w Tychach zawartymi w dołączonych plakatach „Łap słońce z głową” oraz „Bezpieczne wakacje”, które przypominają wszystkim o bezpiecznym korzystaniu z promieni słonecznych oraz zasadach bezpiecznego pobytu w równych miejscach.
Życzymy wszystkim bezpiecznych i słonecznych wakacji.

Kolejne dwie szkoły w naszym powiecie zapraszają ósmoklasistów na Dni Otwarte. Dla chętnych zamieszczamy oferty II LO im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Mikołowie oraz Zespołu Szkół Technicznych w Mikołowie.

Drodzy ósmoklasiści! Liceum Ogólnokształcące im. Karola Miarki w Mikołowie zaprasza na Dzień Otwarty. 14 marca od godz. 12.00 do 16.00 podczas zwiedzania szkoły będziecie mogli dowiedzieć się więcej na temat kierunków kształcenia, zapoznać się z wyposażeniem sal i  pracowni. Nauczyciele i uczniowie I LO w Mikołowie odpowiedzą na wszelkie nurtujące Was pytania związane z wyborem szkoły. Czeka na Was także koncert, prezentacja oferty edukacyjnej szkoły, zajecia tematyczne... i wiele więcej.

10 lutego br. w naszej szkole gościliśmy uczniów i  nauczycieli z Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Mikołowie – Borowej Wsi, Przewodniczącego Rady Miasta p.Tadeusza Króla,Przewodniczącą Rady Rodziców p. Ewę Chwieralską. Bal został oficjalnie otwarty przez dyrektora szkoły p.Violettę Ryszczyk, która  zaprosiła wszystkich uczestników do wspólnej zabawy. Wolontariusze oraz uczniowie klasy VIb zaprezentowali układy taneczne, które zachęciły wszystkich do zabawy. Nasi goście również zaprezentowali swoje umiejętności taneczne.Wspólna zabawa wywołała wiele radości i uśmiechu na twarzy. Na zakończenie uczniowie otrzymali upominki ufundowane przez Radę Rodziców SP1,Naczelnik Wydziału Ochrony p.Iwonę Gejdel. W trakcie balu nie zabrakło słodkości, które ufundowało TuliiTulii. Serdecznie dziękujemy :)

Tydzień Życzliwości przebiegał pod hasłem radości,uśmiechu i miłych pozdrowień. W trakcie tygodnia czekało wiele atrakcji i zadań,które podejmowała cała społeczność szkolna. Dziękujemy Pani Dyrektor V.Ryszczyk za piękne życzenia dla całej społeczności szkolnej :)

Zapraszamy na fotorelację z całego tygodnia...

Samorząd Uczniowski, Szkolny Klub Wolontariatu

 

1 listopada przystąpiliśmy do kampanii „19 dni przeciwko przemocy oraz krzywdzeniu dzieci i młodzieży”. Jest  to akcja, która podejmuje ważny i trudny problem jakim jest krzywdzenie dzieci i młodzieży. W trakcie 19 dni przeprowadziliśmy wiele działań, których celem było zwrócenie uwagi na krzywdę drugiego człowieka.

16 listopada w naszej szkole odbył się XIII Powiatowy Konkurs Plastyczny ,,Barwy Jesieni” dla uczniów klas I-III, uczęszczających do świetlic szkolnych. Tym razem uczniowie wykonywali prace za pomocą pasteli olejnych, przedstawiające "Taniec jesiennych liści…”.W konkursie wzięło udział 14 uczniów reprezentujących świetlice szkół powiatu mikołowskiego.

16 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Tolerancja to życzliwość,akceptacja,dobroć,zrozumienie, wyrozumiałość,otwartość,pomoc,szacunek...

...

Stacja empatyczni- razem mamy moc! Pod tym hasłem rusza kolejna kampania. W dniach 1 – 19 listopada trwa ogólnoświatowa i ogólnopolska kampania 19 dni przeciwko przemocy, krzywdzeniu dzieci i młodzieży to akcja, która nagłaśnia ważny i trudny problem jakim jest krzywdzenie dzieci i młodzieży. Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka. Pomarańczowy, to kolor ostrzegawczy. Prowadzone w ramach kampanii działania mają ostrzegać,zwracać uwagę. Uczyć widzieć więcej i lepiej. W trakcie kampanii społeczność szkolna będzie podejmować działania mających na celu przeciwdziałać przemocy.

 

24 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie dla chętnych uczniów klas ósmych i siódmej z Iwoną Guzowską - wielokrotną Mistrzynią Europy i świata w kick – boxingu. Jest ona pierwszą Polką, która zdobyła tytuł Mistrzyni świata w boksie zawodowym.

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Uśmiechu. Z tej okazji warto przypomnieć, że uśmiech ma szereg dobroczynnych właściwości, od dotleniania i przyspieszania zdrowienia, poprawiania koncentracji, wzmacniania więzi międzyludzkich. „Uśmiechnięte” święto obchodzone jest od 1999 roku w pierwszy piątek października, z inicjatywy Harveya Balla, twórcy powszechnie rozpoznawalnego symbolu żółtej uśmiechniętej buźki, tzw. „smiley face”.  Szybko jednak „smiley face” stała się powszechnie rozpoznawalnym symbolem życzliwości, radości i pozytywnego nastawienia. Harvey Ball wierzył, że warto dedykować uśmiechowi jeden dzień, z przyświecającym temu świętu mottem: zrób coś dobrego, pomóż komuś się uśmiechnąć.
Drodzy Uczniowie i Nauczyciele śmiech ma szereg cudownych właściwości :) Życzymy Wam samych radosnych i uśmiechniętych dni :)

W roku szkolnym 2022/2023 pedagog, psycholog szkolny pracują w następujących godzinach:

Dziś po raz kolejny odbyły się warsztaty w ramach projektu ,,Współpraca się opłaca…” Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy ósmej Magdalena Pająk i Kinga Brzęczek.W trakcie warsztatów pozyskały wiedzę na temat komunikacji w zespole, współpracy w grupie. Dzięki warsztatom wzbogaciły swoje kompetencje społeczne, emocjonalne i komunikacyjne.Umiejętności te będą mogły wykorzystać w Samorządzie Uczniowskim i klasie.

Uczniowie SP1 Magdalena Pająk,Kinga Brzęczek i Kamil Roterman uczestniczyli w warsztatach w ramach projektu CUS ,,Współpraca się opłaca". W trakcie warsztatów pozyskali wiedzę na temat komunikacji w zespole,współpracy w grupie, trudności i konfliktów oraz jak rozwija się zespół. Czas spędzony podczas warsztatów wzbogacił ich kompetencje społeczno-emocjonalne.

Zachęcamy rodziców do udziału w spotkaniu organizowanym przez Fundację Pomoc Dzieciom Ulica,Urząd Miasta Łaziska Górne oraz Centrum Usług Społecznych dotyczącym projektu skierowanego do dzieci i młodzieży. Spotkanie obędzie się dn. 8.06.br o godz.16.00 w Miejskim Domu Kultury w Łaziskach Górnych.

Uczniowie SP1 Kamil Roterman,Magdalena Pająk uczestniczyli w spotkaniu Wordd Cafe ,,Współpraca się opłaca- samorząd dla rad,rady dla samorządu". W trakcie spotkania uczniowie przedstawili swoje pomysły na inwestycje nowych projektów. Przedstawiciele SP1 zostali zaproszenie na kolejne spotkanie,które odbędzie się 10 czerwca.

Ósmoklasiści jesteśmy z Wami ! Pamiętajcie...

 

...

5 maja to Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną ma na celu zmianę stereotypów na temat osób niepełnosprawnych intelektualnie. Kampanie i marsze godności organizowanych w całej Polsce pokazują społeczeństwu, że są oni wśród nas i mają takie same prawa.Nasza szkoła podejmuje wiele działań,które uczą dzieci tolerancji i akceptacji względem drugiej osoby.

4 października uczniowie klasy 5a i 5b uczestniczyli w akcji "Sprzątamy dla Polski". Celem przedsięwzięcia było promowanie postawy odpowiedzialności społecznej, patriotyzmu oraz troski o środowisko naturalne.

Życzymy wspaniałych,wesołych i bezpiecznych wakacji. Niech ten letni czas będzie pełen niezapomnianych wrażeń, bajkowych przygód i samych słonecznych dni.

Nauczyciele świetlicy szkolnej

 

W lutym na zajęciach kółka plastycznego wiele się działo. Robiliśmy walentynkowe serca i cała świetlica udekorowana była na czerwono. Rysowaliśmy portrety babć i dziadków. Powoli powstają już portrety Pani Wiosny, na którą z utęsknieniem czekamy. Zapraszamy do mini galerii...

...

Karnawału czas start...Podczas kółka plastycznego uczniowie wykonali maski karnawałowe. Zachęcamy do wykonania własnych w domu ;)

Wreszcie jest! Długo czekaliśmy na wizytę Świętego Mikołaja i przybył do świetliczaków. Podarował Nam torbę słodyczy i certyfikaty ,,Grzecznego dziecka". Zobaczył naszą adwentową choinkę,którą przyozdabiamy każdego dnia aż do świąt. Magia świąt trwa....

...

Nadszedł już grudzień więc trzeba zabrać się za listy do Mikołaja...

...

W naszej świetlicy od samego rana witały nas misie. Z okazji ich święta były konkursy,kalambury,piosenki i tańce. Następnie wszyscy rysowaliśmy portret swojego ulubionego misia.

W piątek 25 listopada w naszej świetlicy obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Było bardzo wesoło i ciekawie. Z prezentacji multimedialnej poznaliśmy historię powstania tego święta, następnie uczyliśmy się tańca z misiem, piosenki "Jadą misie" i czytaliśmy fragmenty książki "Miś Paddington" odpoczywając na mięciutkim dywanie.

We wtorki podczas świetlicowego kółka plastycznego uczniowie poznają różne techniki. Tworzą przepiękne prace, które są dekoracją świetlicy. W ostatni wtorek dzieci wykonały ludziki, zwierzątka z kasztanów i żołędzi. A co powstało zobaczcie sami...

Michalina Stolarczyk

30 września świętowaliśmy sportowo Dzień Chłopaka. Świetlica przygotowała niespodzianki dla swoich wychowanków.Chłopcy i dziewczynki brali udział w różnych konkurencjach: test odporności na smak cytryny, przeciąganie liny, skoki na skakance, quiz sportowy z znanych piłkarzach.

We wtorek 27.09.br na kółku plastycznym malowaliśmy jesienne drzewka. Używaliśmy bąbelkowej folii, którą moczyliśmy w farbach. Dzięki nowej technice wyczarowaliśmy przepiękne drzewka...

...

Od poniedziałku 26 września świetlica zmieniła pomieszczenie i  jesteśmy już w sali nr 12. Cieszymy się, bo mamy teraz dużą, przestronną świetlicę z kącikami do zabawy i do pracy przy stolikach. Jest też dywan, na którym chętnie się bawimy, ćwiczymy, odpoczywamy i słuchamy bajek, siedząc w kręgu.

We wtorki w naszej świetlicy odbywa się kółko plastyczne. W zajęciach biorą udział dzieci z klasy pierwszej i drugiej. Dzieci poznają różne techniki malarskie. Podczas pierwszych zajęć poznały podstawowe kolory jesieni. Za pomocą farb wykonały przepiękne jesienne liście, które stanowią dekorację świetlicy.

Zakres obowiązków pedagoga,psychologa:

Na rok szkolny 2022/2023 przewidziano wywiadówki na:

wtorki, godz. 17.00

  • klasy I
  • klasy II
  • klasy III
  • klasy IV

czwartki godz. 17.00

  • klasy V
  • klasy VI
  • Kl. VII
  • kl. VIII

Terminy wywiadówek:

  • 6 i 8 września 2022
  • 15 i 17 listopada 2022
  • 3 i 5 stycznia 2023
  • 18 i 20 kwietnia 2023
  • 13 i 15 czerwca 2023

Szkolny Klub Wolontariatu uczestniczył w przygotowaniach Pikniku Rodzinnego w P3. Młodym wolontariuszom nie brakuje zapału do pracy. Podejmowali kolejne działania poza terenem szkoły. Nasi uczniowie spisali się na medal !

Drodzy Uczniowie,Nauczyciele dziękujemy wam za przygotowanie niespodzianki urodzinowej dla Mai. Wszystkie kartki były przepiękne i podarowane z serca. Ta miła niespodzianka wywołała u Mai wiele radości.

W piątek 29.04.br na zajęciach świetlicowego kółka plastycznego wykonaliśmy wiosenne drzewka z pop cornem. A oto efekt naszych prac...

Uczniowie SP1 zostali zaproszeni przez Centrum Usług Społecznych na event,który odbywał się przed MDK w Łaziskach Górnych.Organizatorzy przygotowali ofertę skierowaną dla dzieci i dorosłych.Nasi uczniowie oraz grupy przedszkolne uczestniczył w zabawach,malowaniu twarzy oraz konkursie na znajomość piosenek. Dzieci miały okazję bawić się z Panem Burmistrzem Aleksandrem Wyrą i Przewodniczącym Rady Miejskiej Tadeuszem Królem. Na wszystkich uczestników czekała smaczna niespodzianka w postaci lodów i waty cukrowej. Mile spędzony czas na zabawach z CUS sprawił dzieciom wiele radości. Dziękujemy Centrum Usług Społecznych za zaproszenie.

Oferta działań Bliżej Mieszkańców CUS w Łaziskach Górnych skierowana jest do dzieci i dorosłych. Wszystkie formy wsparcia proponowane w ramach projektu są bezpłatne. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą proponowaną przez CUS. Informacje dotyczące usług udzielane są pod nr tel. 32 324 86 52

Mała galeria prac wiosennych...

...

W dniu 22.04.br na zajęciach kółka plastycznego malowaliśmy gałązki wiosennego krzewu forsycji za pomocą rozciętej na trzy części słomki do picia. Oprócz tego wykonaliśmy tulipany z rolek papieru. A to efekt naszych prac...

...

Z okazji obchodzonego 22 kwietnia Dnia Ziemi uczniowie w świetlicy szkolnej wykonali plakat promujący to święto.

W ramach kółka plastycznego uczniowie wykonali ozdoby świąteczne. Powstały kolorowe zajączki,kurki,które przypominają nam o zbliżających się świętach. Podczas zajęć była super zabawa. A jak było zobaczcie...

...

W dniu 1.04.br odbyły się pierwsze zajęcia kółka plastycznego. Uczyliśmy się techniki szkicowania. Poznaliśmy różne rodzaje ołówków H,B,HB. Rysowaliśmy linie,wzory,szlaczki by poćwiczyć rękę. Następnie przystąpiliśmy do szkicowania.Tematem naszej pracy była martwa natura a rekwizytami były prawdziwe owoce. Po zakończonej pracy przyszedł czas na smaczny poczęstunek.

Świetlica to miejsce szczególne w naszej szkole.W niej uczniowie nie tylko spędzają czas przed i po lekcjach. Tutaj ciągle coś się dzieje!Budujemy ciekawe konstrukcje z klocków,gramy w różnorodne gry planszowe, uczymy się piosenek w różnych językach. Uczestniczymy w zajęciach kreatywnych,plastycznych,językowych.

Wiosna,wiosna zawitała w całym kraju się ukazała...Tym rytmicznym refrenem Świetliczaki powitały Panią Wiosnę. Następnie wykonały przepiękne prace,którymi udekorowały świetlicę. W trakcie całego tygodnia Świetliczaki będą wykonywać wiosenne dekoracje.

,,Naszym marzeniem jest tworzenie świata,
w którym nie ma przemocy wobec dzieci i młodzieży…”

W dniach 1 – 19 listopada trwa ogólnoświatowa i ogólnopolska kampania. „19 dni przeciwko przemocy, krzywdzeniu dzieci i młodzieży” to akcja, która nagłaśnia ważny i trudny problem jakim jest krzywdzenie dzieci i młodzieży.

W roku szkolnym 2022/2023 konsultacje dla rodziców będą odbywać się w czwartki, w godz. 16.30- 17.30 według następującego harmonogramu:

  •   6.10.2022
  •   8.12.2022
  • 16.03.2023
  • 11.05.2023

Poza tymi terminami nauczyciele będą dyzurować w godzinach dostępności lub po wcześniejszym ustaleniu terminu spotkania.O godzinach dostepności poszczególnych nauczycieli poinformujemy niebawem.

Do zadań pedagoga i psychologa należy w szczególności:

Na dzisiaj proponujemy zajecia plastyczne z wykorzystaniem popularnych drucików tzw. kreatywnych, które można zakupić w sklepie papierniczym lub w popularnych marketach. Zobaczcie przygotowany film, jak zrobić kwiaty wiosenne.

Produkcja kartek wielkanocnych ruszyła w świetlicy pełną parą :) Zachęcamy do twórczego działania i tworzenia kartek według własnych pomysłów!

Luty minął nam niesamowicie szybko...nic dziwnego, że to najkrótszy miesiąc w roku. Oto kilka zdjęć z naszych zajęć.

Dzieci  dalej  w domach,koronawirus szaleje. Edukacja trwa nadal, bo rozwoju człowieka nic nie jest w stanie zatrzymać. Ale człowiek, aby się rozwijać, potrzebuje pozytywnych wzmocnień. Dlatego za dr A. Kloskowską (Głos Pedagogiczny) podejmijmy następujące kroki:

Pozostając w tematyce kartek bożonarodzeniowych, przedstawiamy Wam prace wykonane przez uczennicę klasy VI b- Magdalenę Pająk. Magda, korzystając z każdej okazji, chętnie prezentuje nam swój talent plastyczny. Tym razem wykonała kartki świąteczne, bileciki na prezenty oraz bileciki imienne na stół wigilijny metodą  scrapbooking. Gratulujemy pomysłu!! :)

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Oto kilka inspiracji kartek bożonarodzeniowych wykonanych przez wychowawców świetlicy. Zachęcamy do stworzenia własnych.

...za oknem zimowa aura, powspominajmy więc jeszcze nasze jesienne zajęcia w świetlicy...

...

czwartki, w godz. 16.30-17.30

1.

15.10.2020

2.

10.12.2020

3.

21.01.2021 - dodatkowy termin

4.

25.03.2021

5.

06.05.2021

Spotkania z rodzicami oddziałów przedszkolnych wg potrzeb.

Przypominamy, iż w czasie nauki zdalnej stałe konsultacje zdalne dla rodziców odbywają się we wtorki (kl. I-III) i w czwartki (kl. IV-VIII) w godz. 16.00 - 17.00. W tym czasie można kontaktować się poprzez wiadomości przesłyne na dziennik elektroniczny Librus lub wykorzystać komunikator Meet (po wcześniejszym ustaleniu z nauczycielem).

Często obserwujmy u naszych dzieci  spadek  formy , brak koncentracji i ogólne przemęczeni, ciągle o czymś zapominają i są niespokojne? W dużym stopniu jest to wynik nieprawidłowej diety. Dowiedz się, co wyeliminować, a czego nie powinno zabraknąć w diecie na koncentrację dla dziecka.

W Ośrodku Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży w Mikołowie zatrudniony jest wykwalifikowany personel: psychologów, psychoterapeutów i terapeutów środowiskowych.
Wszyscy specjaliści są doświadczeni w pracy z dziećmi i młodzieżą.

Netykieta to zasady zachowania, które odpowiadają na pytanie: jak zachowywać się w internecie? Reguły zmieniają się tutaj z roku na rok, tak jak zmienia się internet. Zasady właściwego zachowania w sieci wywodzą się z netykiet, które obowiązywały na grupach dyskusyjnych, forach.Większość z Nas korzysta z serwisów społecznościowych.To do nich odnosi się dzisiejszy kodeks zachowań – netykieta w internecie.

Gry i zabawy w terapii usprawniają funkcję percepcyjno - motoryczną dzieci dyslektycznych. Mają one ogromną wartość terapeutyczną. Składają się one z dwóch zasadniczych części: zestawu gier i zabaw integrująco - synchronizujących funkcje percepcyjno - motoryczne,zbioru zabaw i gier literowych opartych na bazie,których integracji percepcyjno - motorycznej funkcjonują czynności czytania i pisania.

Jest wiele czynników wpływających na rozwój mowy dzieci, ale jednym z głównych jest głośne czytanie. Warto rozpocząć tę czynność już w okresie prenatalnym. Stwierdzono, że w trzecim trymestrze ciąży dziecko reaguje na bodźce dźwiękowe, co oznacza, że zaczyna słyszeć. Słyszy zarówno dźwięki płynące z ciała mamy – przykładowo bicie jej serca oraz dźwięki docierające do niego z zewnątrz (np. głosy rodziców, muzykę czy inne odgłosy, które towarzyszą naszemu codziennemu życiu). Od tych pierwszych chwil po wkroczeniu w świat dźwięków dziecko tworzy wzorzec prawidłowej mowy. Warto więc rozmawiać z nienarodzonym maluszkiem oraz czytać mu książki.

Wszyscy znaleźliśmy się w zupełnie innej rzeczywistości.Stanęliśmy przed nowymi wyzwaniami.Wasze domy zamieniły się w szkołę realizującą zdalną edukację.Wiele godzin poświęciliście na poszukiwaniu informacji,rozwiązań i niezbędnych pomocy.I choć czasem ogarniała Was złość a nawet poczucie bezsilności,trwaliście przy dziecku.

Od jakiegoś czasu kontaktujemy się tylko na odległość.Jedni się cieszą a drugim jest smutno.Wiemy jak ciężko pracujecie i walczycie ze zniechęceniem.Bądźcie cierpliwi ten trudny czas minie.Nie poddawajcie się!Znów będziemy się spotkać,bawić się i uczyć. Bądźcie kreatywni,odpowiedzialni i silni.Pamiętajcie,że my nauczyciele jesteśmy z Wami!Chcemy Wam pomagać i wspierać.Wszyscy jesteście zwycięzcami.

Szanowni Państwo
Informujemy, iż zgodnie z nowelizacją rozporządzenia MEN w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. 2020.410) Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Mikołowie wznawia pracę stacjonarną 04 maja 2020 r.Jednak ze względu na konieczność dostosowania warunków przyjęć do obostrzeń wynikających z panującej epidemii całkowite otwarcie na klienta zewnętrznego nastąpi 11 maja 2020r.

Dzisiaj wyjątkowo zamiast przedstawienia konkretnej zabawy, chciałam zaproponować Wam strony i blogi na, których znajdziecie ćwiczenia oraz materiały do wykonania pomocy przydatnych w terapii logopedycznej.

Fundacja Ey Kompleksowo wspiera rozwój i edukację dzieci i młodzieży z rodzinach zastępczych, aby zwiększać ich szanse do dobrą przyszłość oraz pomaga opiekunom zastępczym w ich codziennej pracy.
W dniu dzisiejszym o godzinie 17:00 zapraszamy na wykład Pani Aleksandry Grychtoł- psycholog, która opowie Wam o tym jak mają się rozwój, potrzeby i oczekiwania dzieci wobec rzeczywistości.Podczas webinarium będzie jak zwykle dużo praktycznych informacji.

Okres wiosenny to czas wzmożonych alergii, wiele dzieci cierpi na nie, ma to  ogromny wpływ na ich zachowanie. Choroby alergiczne, które zaliczamy do chorób przewlekłych   źle wpływają na proces edukacji. W różnych okresach chorobowych dziecko może mieć trudności z wypełnianiem obowiązków szkolnych. Stan zdrowia w okresie nasilania alergii utrudnia, a czasem wręcz uniemożliwia naukę w takim stopniu i zakresie, jak u zdrowych uczniów.

Kto z was nie zaznał tego stanu: drżenie rąk, rumieńce na twarzy, jąkanie się? Stres to nasz nieodłączny gość, niekoniecznie proszony, ale często obecny i kroczący z nami nawet wtedy, gdy go nie chcemy. To monumentalny przeciwnik, którego zmylenie i wyeliminowanie jest trudne, ale kilka sztuczek i można go okiełznać. Poniżej znajdziecie złote rady, jak pozbyć się stresu przed egzaminem.

Terapia logopedyczna w gabinecie lub placówce to jedynie połowa sukcesu. Aby leczenie było skuteczne a rezultaty szybko widoczne, ważne są także regularne ćwiczenia  wykonywane z rodzicem w domu. W zależności od tego, z jakim problemem boryka się dziecko (wada wymowy, opóźniony rozwój mowy, nieprawidłowości w budowie anatomicznej aparatu mowy), logopeda proponuje indywidualnie dobraną terapię i ćwiczenia. Istnienie jednak grupa bezpiecznych i uniwersalnych ćwiczeń, które można wykonywać z dzieckiem w domu w formie zabawy.

„Ja tego nie potrafię”, „To jest dla mnie za trudne”, „Jestem do niczego”, „Nic mi nie wychodzi”, „Ona zrobiła to ładniej”, „Ciągle próbuję i ciągle się nie udaje”, „Nigdy się tego nie nauczę”… Znacie to, prawda? Wszyscy rodzice mierzą się z tymi zadaniem: jak pomóc dziecku radzić sobie z porażką.

Jeśli jako rodzic potrzebujesz wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy psychologicznej dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności takie jak: agresja i przemoc, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, depresja i obniżony nastrój, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania i wiele innych zadzwoń lub napisz:

W POWIECIE MIKOŁOWSKIM POWSTAŁ OŚRODEK ŚRODOWISKOWEJ OPIEKI PSYCHOLOGICZNEJ I PSYCHOTERAPEUTYCZNEJ DLA DZIECI I MŁODZIEŻY:

Ostatnio dużo się zmienia. To co się dzieje i jak funkcjonuje nasza codzienność w związku z koronawirusem może u dzieci budzić lęk, złość czy zagubienie. Wszystkie te odczucia są jak najbardziej zrozumiałe, ale wymagają uważności i zaopiekowania przez nas dorosłych. Zadbajmy o to, aby “oderwać” dziecko od trudnych tematów, wykorzystując różnego rodzaju możliwości, dające upust dziecięcym emocjom. Proponujemy kilka propozycji, jak można to zrobić w trakcie izolacji społecznej, której wszyscy teraz doświadczamy.

Zachęcam wszystkie dzieci uczestniczące w terapii do skorzystały z nowych ćwiczeń. Oto kilka zabaw, wierszy,rymowanek dzięki,który będziecie mogli wykonywać ćwiczenia ortofoniczne, fonacyjne, artykulacyjne.Do wspólnych zajęć zachęcie swoich bliskich. Życzę udanej zabawy.

Zaburzenie przetwarzania słuchu to upośledzienie zmysłu słuchu pomimo prawidłowej budowy i funkcjonowania uszu. Wynika z niewłaściwej współpracy narządów słuchu z mózgiem, który błędnie rozpoznaje i interpretuje dźwięki docierające do uszu. W efekcie, chociaż słuch człowieka jest prawidłowy, ma on problemy ze zrozumieniem tego, co słyszy.  Wynika ono z mikrouszkodzeń części mózgu odpowiedzialnych za interpretację bodźców akustycznych. Mikrouszkodzenia te mogą mieć różne źródła.

Dziecko 6-7 letnie powinno prawidłowo i wyraźnie wymawiać wszystkie głoski, nie mylić ich, nie pomijać, nie zamieniać.W tym okresie powinno już swobodnie budować zdania poprawne pod względem gramatyki i składni.
Zaburzenia mowy, opóźnienie rozwoju mowy przyczyniają się do powstawania trudności w nauce, przy czym podkreślić należy, że niepowodzenia w nauce przyczyniają się do powstawania zaburzeń mowy. Dzieci z wadami wymowy popełniają te same błędy w czytaniu i w pisaniu, które wykazują w mowie spontanicznej. Zaburzenia mowy niejednokrotnie są przyczyną powstawania stresu, utrudniają dzieciom kontakty z rówieśnikami, wreszcie prowadzą do lęku przed mówieniem – logofobii.

Młodszym łatwiej uczyć się rano, starszym wieczorem. Dlatego ważne, jest abyśmy swoją naukę dopasowali jak najlepiej-ważna jest pora. Pamiętajmy, że na każdym etapie naszego życia w mózgu zachodzą zmiany. Ogromny wpływ na nasz mózg ma odpowiednia dieta, ruch i sen.

 Pod przykrywką zakupu kosmetyków można poprosić o pomoc "Rumianki i bratki" - taki szyfr dla kobiet, które w czasie kwarantanny doświadczają przemocy, wymyśliła licealistka z Warszawy. Krysia Paszko proponuje, by ofiary potrzebujące pomocy zgłaszały się do fikcyjnego sklepu z naturalnymi kosmetykami.

Drodzy Rodzice i Opiekunowie

Od dziś konieczne jest zasłanianie nosa i ust w przestrzeni publicznej 😷 Będzie to dotyczyć również dzieci. Bardzo, bardzo Was namawiam, aby już dzisiaj nakładanie maseczki zacząć ćwiczyć ze swoją pociechą.Maseczki, szalika, chustki. To szalenie ważne! Ja wiem, że dzieci są obecnie w domu, że nie wychodzą. Ale może się nagle okazać, że musicie wyjść np. do lekarza, po nieplanowane a konieczne zakupy, do apteki.

Uczniowie dyslektyczni, mający problemy z czytaniem i pisaniem, bardzo często próbują samodzielnie wyeliminować braki w nauce poprzez dodatkowe ćwiczenia. Niejednokrotnie ogromny nakład wysiłku i czasu daje efekty odwrotne niż zamierzano. Brak rezultatów, nienadążanie za klasą powoduje u dziecka spadek motywacji do nauki, niechęć do szkoły i stres.

Stres u dzieci to nie przelewki nasz pociechy mają w sobie takie same emocje i uczucia, jak my dorośli. Ale nie zawsze potrafi sobie  same z nimi radzić i często objawia się to nieuzasadnionymi nudności, bólami brzucha czy głowy.

Twoja dziecko nie wymawia poprawnie niektórych liter czy sylab? Nie potrafi powtórzyć określonych wyrazów czy zwrotów? Choć trochę postaram się przybliżyć możliwe przyczyny tych problemów.

Dzieci mają ogromną ilość zajęć do wyboru, dzięki którym nie powinna im grozić nuda. Od rana kilka godzin zajętych szkołą, później zajęcia dodatkowe, praca domowa, a w pokoju tysiące zabawek plus ta jedna, jedyna multizabawka – komputer. A jednak hasło “nuuudzi mi się” słyszane jest dziś przez rodziców zaskakująco często. Jak to możliwe, że tak zajęte dzieci odczuwają nudę, podczas gdy dzieci żyjące w mniej cywilizowanych częściach świata, bez dostępu do tych wszystkich “zdobyczy kultury” pojęcia nudy nie znają?

Wszystkich, którzy w tym wyjątkowym czasie poszukują rzetelnych informacji, została uruchomiona strona internetowa www.unicef-koronawirus.pl, na której znajdą Państwo sprawdzone informacje o tym, jak chronić siebie i swoich bliskich przed zakażeniem,cenne porady,jak wesprzeć dzieci w tej trudnej sytuacji, jak młode osoby mogą dbać o swoje samopoczucie i wiele innych. Zapraszamy do skorzystania ze strony i udostępnianie jej adresu swoim bliskim.

Zachęcam Was wraz z rodzicami do odwiedzenia stron www dzięki, którym będzie łatwiej zrozumieć niektóre ćwiczenia. Pamiętajcie również o ćwiczeniach, które wykonywaliśmy podczas terapii logopedycznej. Wszystko to macie w swoich zeszytach. Życzę wytrwałości oraz sukcesów!

Obecna sytuacja doświadcza nas całym wachlarzem emocji płynących ze zmian, z którymi przychodzi się mierzyć całej rodzinie. Rodzina to system - zmiana w jednym z jego elementów, wpływa na kolejne. Niczym kręgi na wodzie. Nic nie wygląda i nie funkcjonuje już w taki sam sposób, gdyż każdy kolejny tydzień przymusowej kwarantanny to kolaż wyzwań, zmagań i wszelkich nowości.

Bezpłatne wsparcie psychologiczne online w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego dla wszystkich przeżywających kryzys psychiczny oferuje Centrum Psychiatrii w Katowicach im. dr. Krzysztofa Czumy.Grupa wolontariuszy: psychiatrzy, psychologowie i terapeuci wyszli w inicjatywą stworzenia grupy wsparcia dla osób potrzebujących pomocy psychologicznej w tym trudnym okresie.

Ze względu na nauczanie zdalne, każdy z nas spędza obecnie więcej czasu przed komputerem oraz częściej korzysta z Internetu. Pamiętajcie więc, Drodzy Uczniowie, że korzystanie z komputera i Internetu wspaniale wspomaga Waszą naukę i może być świetną formą rozrywki, pod warunkiem jednak, że będziecie korzystać z sieci rozważnie i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa:

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Na znak solidarności z osobami z autyzmem wiele budynków w Polsce i na świecie będzie podświetlanych na niebiesko.Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony w 2007 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy Kataru, by zwrócić uwagę na dyskryminację ludzi dotkniętych autyzmem.

Prawidłowy rozwój kończyn górnych jest niezwykle ważny dla całego rozwoju dziecka. Dzięki sprawności rąk, maluch poznaje świat i stymuluje tym samym swój układ nerwowy. Praca rąk ma ogromne znaczenie w przyjmowaniu bodźców, rozwoju poznawczo - społecznym, umożliwia wykonywanie czynności samoobsługowych oraz manipulację przedmiotami.

Drodzy Uczniowie zachęcamy Was do odwiedzenia poniższych stron www dzięki, którym możecie poćwiczyć zasady ortografii, swoją spostrzegawczość, koncentracje oraz logiczne myślenie.

Tak jak w całej szkole, również w świetlicy obchodziliśmy Dzień Przyjaźni.

Czym jest logiczne myślenie?
To nic innego jak zdolność odbierania  informacji i przetwarzania  je tak, aby  zrozumieć sens wypowiedzi, zrozumieć czytane książki i magazyny.Logiczne myślenie zaczyna się od faktu zwanego przesłanką, kończy zaś wnioskiem. Ważne jest jednak to, co nasz mózg robi pomiędzy nimi, na kolejnych etapach, z których każdy powinien być racjonalnie uzasadniany i prawdziwy, podobnie jak przesłanka.Jeśli tak jest, dojdziemy do prawidłowego wniosku. Nie jest to jednak takie proste, jak się wydaje i łatwo popełnić błąd, zwłaszcza w złożonych problemach, których tak naprawdę jest najwięcej w codziennym życiu. Aby nasze myślenie  logiczne dobrze funkcjonowała musimy od najmłodszych lat ćwiczyć tą umiejętność wtedy nasze zdjęcia rozwijają się lepiej oraz łatwiej przyswajają i rozumieją matematykę. Oto kilka zabaw dla  najmłodszych dzieci  na  usprawnianie  i ćwiczenie  logicznego myślenia.

Szanowni Państwo,
Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną, nasza placówka również pracuje w ograniczonym zakresie. Za zgodą Starosty Mikołowskiego mamy zawieszoną działalność diagnostyczno-terapeutyczną. Jesteśmy jednak dostępni pod telefonami i gotowi pomagać osobom potrzebującym wsparcia w tej skomplikowanej rzeczywistości.

Ćwiczenia usprawniające narządy mowy a więc język, wargi i podniebienie przygotowują do prawidłowego mówienia. Dzieci mają naturalną skłonność do wielokrotnego powtarzanie ulubionych zabaw.Jeśli więc potraktujemy ćwiczenie jako zabawę, będzie ono dla dziecka czystą przyjemnością.

W związku z zaistniałą sytuacją epidemii, przesyłam Państwu link do artykułu, w którym zawiera się odnośnik do ulotki - jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie, która w sposób przystępny przedstawia jak się ochronić przed zarażeniem i może stanowić dla Państwa bazę do rozmowy z dzieckiem.

Marzeniem wielu rodziców jest wysokie poczucie własnej wartości u ich dzieci. Chcą, żeby były one pewne siebie, otwarte, świadome swoich mocnych stron, żeby wierzyły w siebie. Badania pokazują, że taki pozytywny stosunek do samego siebie (a także do innych ludzi) jest wspólną cechą ludzi, którzy są szczęśliwi, odnoszą sukcesy i są zadowoleni ze swojego życia.

Nie od dziś wiadomo, że najlepszym sposobem na nudę są zajęcia kreatywne.

Skup się!, Przestań bawić się długopisem!, Nie kręć się!, Siedź spokojnie! - to tylko kilka  komunikatów, które nieustannej bardzo często kierujemy do naszych rozkojarzonych dzieci. Umiejętność koncentrowania uwagi na danej czynności często przysparza im wiele trudności.
Zaburzenia uwagi u dzieci najczęściej są wykrywane w momencie rozpoczęcia przez nie edukacji przedszkolnej i szkolnej. Brak umiejętności skoncentrowania się na powierzonym zadaniu może skutkować problemami z nauką.Sfrustrowani rodzice wciąż zadają sobie pytanie: dlaczego moje zdolne i inteligentne dziecko nie potrafi skupić się na wykonaniu jednego prostego zadania? Dlaczego to trwa tak długo i czemu wciąż muszę je upominać?

12.03.br. decyzją Ministra Edukacji Narodowej zostały zawieszone w szkołach zajęcia dydaktyczno-wychowawcze ze względu na konieczność zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa COVID. Ważne jest byśmy wszyscy dbali o bezpieczne i higieniczne warunki nauki i pracy. Poprzez zaistniałą sytuację uczniowie potrzebują szczególnego wsparcia,a co za tym idzie motywacji do nauki. W tym szczególnym czasie wspierajmy się wzajemnie poprzez różnego rodzaju wskazówki udzielane przez szkołę, instytucje zewnętrzne oraz rodziców.

Proszę wszystkie dzieci uczestniczące w terapii logopedycznej o systematyczne powtarzanie ćwiczeń i wierszyków, które macie w zeszytach.

Wiele mówi się teraz o integracji sensorycznej, coraz częściej spotykamy oferty dodatkowych zajęć, bogato wyposażone gabinety terapeutyczne, oferty warsztatów mających pobudzić, zintegrować zmysły dzieci. Pomoc ze strony specjalistów jest bardzo potrzebne i pomaga  nam rodzicom wspierać w profesjonalny sposób rozwój naszych pociech. Oprócz spotkań z terapeutami, warsztatów, zajęć sensoplastycznych, w domu możemy również zorganizować zabawy wspierające integrację sensoryczną naszych dzieci. Co ważne, a właściwie najważniejsze: zabawa w domu nigdy nie zastąpi przemyślanej terapii.

Czym jest integracja sensoryczna i dlaczego jest tak ważna w rozwoju dziecka?

Możemy śmiało powiedzieć, że to sposób porządkowania przez mózg informacji, odbieranych przez zmysły. Pozwala człowiekowi na celowe działanie, właściwe reakcje organizmu, umożliwia również selekcję informacji i odwołuje się do wcześniejszych doświadczeń. Warto podkreślić, że Integracja Sensoryczna jest procesem, który zachodzi poza świadomością, podobnie jak oddychanie a jej rozwój zaczyna się już w życiu płodowym, a więc towarzyszy nam od początku do końca życia.

Terapia logopedyczna obejmuje swoim zasięgiem całość specyficznych, zamierzonych oddziaływań ukierunkowanych na usunięcie wszelkich zakłóceń porozumiewania się.

Kiedy dziecko komunikuje rodzicom, że nie chce iść do szkoły, to warto zaopiekować się tym, co dziecko mówi i usłyszeć jego emocje.  Na pewno nie warto mówić „Co Ty za bzdury wygadujesz, przecież wiesz, że trzeba chodzić do szkoły” lub „Ja chodzę do pracy, to mój obowiązek, a Ty chodzisz do szkoły”.

14 lutego br. w naszej szkole gościliśmy uczniów i  nauczycieli z Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Mikołowie – Borowej Wsi,Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska   p. Iwonę Gejdel oraz Przedstawiciela Rady Rodziców p. Ewę Chwieralską.  Bal został oficjalnie otwarty przez dyrektora szkoły p.Violettę Ryszczyk, która  zaprosiła wszystkich uczestników do wspólnej zabawy.

Oczekiwanie na Święta Bożego Narodzenia to chyba ulubiony czas w roku. W świetlicy również zadbaliśmy o to, by każdy poczuł klimat i atmosferę Świąt…

Los zwierząt jest nam bardzo bliski, dlatego serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i dzieciom z oddziałów przedszkolnych za zaangażowanie w zbiórkę karmy dla kotów. Jak co roku wspieramy Fundację ProAnimali.

14 listopada br. w naszej szkole odbył się XIII Powiatowy Konkurs Plastyczny ,, Barwy Jesieni”. Organizatorki: Ewa Loska, Monika Dawidowska-Lupa, Monika Roterman oraz Joanna Kocima zaprosiły do udziału dzieci świetlic szkół podstawowych powiatu mikołowskiego. Do konkursu przystąpiło dziesięcioro reprezentantów świetlic szkolnych:

Już po raz kolejny świetlica szkolna była organizatorem konkursu, gdzie swoje umiejętności wokalne i recytatorskie mogli zaprezentować uczniowie klas młodszych.

Radzenie sobie z emocjami czasami bywa trudne, jednak jeśli nauczymy nasze dzieci radzić sobie z gniewem, to na pewno będzie im łatwiej. Zdarzają się sytuację, które często wyprowadzają nas z sytuacji, jednak krzykiem niczego nie załatwimy. Czasami warto zachować spokój i pomóc uspokoić się swojemu dziecku.


Do zadań pedagoga i psychologa należy w szczególności:

-prowadzenie  badań  i  działań  diagnostycznych  uczniów,  w  tym  diagnozowanie indywidualnych  potrzeb  rozwojowych  i  edukacyjnych  oraz  możliwości psychofizycznych  uczniów  w  celu  określenia  mocnych  stron,  predyspozycji,
zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności  w  funkcjonowaniu  uczniów,  w  tym  barier  i ograniczeń    utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu przedszkola i szkoły,

W roku szkolnym 2019/2020 pedagog i psycholog szkolny pracują w następujących godzinach: