16 listopada jest Międzynarodowym Dniem Tolerancji. Tolerancja polega na szacunku wobec innych. Nie tylko dla obywateli ojczystego kraju, ale również dla przedstawicieli innych narodowości. Jest poszanowaniem poglądów, pochodzenia, opinii, upodobań. Tolerancja to szacunek dla wolności innych ludzi, którzy mają odmienny styl życia. Szkolna codzienność stwarza wiele sytuacji, dzięki którym można uczyć tolerancji lub ją doskonalić. Wśród społeczności szkolnej jest wiele osób, które mają np. wadę wzroku, ukryte niepełnosprawności, są alergikami, cukrzykami, mają różny status społeczny...Wszystko to są sytuacje wychowawcze, sprzyjające tolerowaniu odmienności. Każdy z nas ma prawo być akceptowany. Akceptowanie drugiego człowieka takim, jakim jest, to bardzo ważna wartość w życiu. Inny nie oznacza gorszy- to tak, jak w przypadku brzydkiego kaczątka, które okazuje się piękne i dobre...

,,Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany..."

,, Nie czyń drugiemu, co Tobie nie miłe..."

,, Postaw się w czyjejś sytuacji nim go osądzisz..."

 Monika Roterman, Monika Dawidowska Lupa