Pod przykrywką zakupu kosmetyków można poprosić o pomoc "Rumianki i bratki" - taki szyfr dla kobiet, które w czasie kwarantanny doświadczają przemocy, wymyśliła licealistka z Warszawy. Krysia Paszko proponuje, by ofiary potrzebujące pomocy zgłaszały się do fikcyjnego sklepu z naturalnymi kosmetykami.

Krysia nie kryje, że wzorowała się na pomyśle z Francji, gdzie w czasie pandemii koronawirusa ofiary przemocy mogą zgłaszać się do aptek. Farmaceuci wiedzą, że jeśli kobieta czy dziecko poprosi o maseczkę z numerem 19 - to znak, że potrzebuje pomocy. Pomysł z fikcyjnym sklepem, którego profil pojawił się na Facebooku, pośrednio nawiązuje do tej francuskiej idei.
W dobie kwarantanny część ofiar przemocy - siedząc w domu 24 godziny na dobę razem ze swoimi oprawcami - jest przez nich inwigilowana. Partnerzy sprawdzają ich telefony komórkowe czy laptopy i patrzą, czy taka kobieta bądź dziecko nie próbuje - potajemnie - komuś się poskarżyć lub wezwać pomoc. Ofiary boją się, że jeśli mężczyzna odkryje, że na przykład wysłały do kogoś takiego SMS-a, może je znów pobić, zwyzywać lub zastosować inną przemoc.Sklep, w którym można "zamówić" naturalne kosmetyki, to pewien szyfr. - Ofiara przemocy kontaktuje się z fikcyjnym sklepem pod nazwą "Rumianki i bratki". Może to zrobić mailowo lub za pośrednictwem profilu na Facebooku. Taka osoba udaje - to jest taki szyfr - że składa zamówienie w tym sklepie. My z naszej strony również używamy tego szyfru i pytamy na przykład, czy możemy jakoś pomóc w doborze kosmetyków lub coś doradzić. I w momencie, w którym osoba zdecyduje się na złożenie zamówienia i poda nam swój adres, wiemy, że pilnie potrzebuje pomocy - opowiada TOK FM licealistka.Krysia nie kryje, że opisując swój pomysł na Facebooku, chciała, by mogli z niego skorzystać bliżsi i dalsi znajomi. Nie spodziewała się tysięcy udostępnień tego posta. Od niedzieli, gdy post się pojawił, jest też już kilkadziesiąt próśb o pomoc.Dziewczyna poprosiła o wsparcie Centrum Praw Kobiet - by pomoc dla ofiar przemocy była szybka i profesjonalna. Centrum działa od 25 lat. - Widzimy, jak bardzo taka inicjatywa jak pomysł Krysi jest potrzebna - mówi Joanna Gzyra-Iskandar, przedstawicielka tej organizacji. Dlatego, jak dodaje, osobom, które napiszą do sklepu "Rumianki i bratki", będzie udzielana fachowa pomoc.Zespół prawniczek, psycholożek, pracownic socjalnych od lat specjalizuje się we wsparciu osób doznających różnych form przemocy. - I właśnie w taki sposób chcemy się w pomysł Krysi włączyć, by sprofesjonalizować świadczoną pomoc - stwierdza Gzyra-Iskandar.Problem przemocy domowej w czasie izolacji, podobnie jak w innych krajach, systematycznie się zwiększa.Kampania społeczna nagłaśniająca problem przemocy domowej.Przemoc domowa w czasie izolacji. Niebieska Linia: Rośnie liczba osób, które poszukują z nami kontaktu.Jest więcej telefonów, więcej maili, więcej problemów. Jak mówi Joanna Gzyra-Iskandar, część kobiet pyta m.in. o to, czy powinny umożliwiać byłym parterom kontakty z dziećmi w sytuacji, gdy mężczyźni nie stosują się do zasad kwarantanny bądź zasad higieny. Jest wiele osób z problemem przemocy psychicznej - pojawiają się m.in. groźby wyrzucenia z domu. - Mamy też pojedyncze sygnały, że policja w czasie pandemii odmawiała interwencji związanych z przemocą domową. W niektórych przypadkach funkcjonariusze zachowywali się bardzo nieprofesjonalnie, doradzając paniom, by po prostu opuściły z dziećmi zamieszkiwany lokal. Nic prostszego... - mówi przedstawicielka Centrum Praw Kobiet.
Organizacja przygotowała petycję do premiera Mateusza Morawieckiego - apel pod hasłem "Przyjdź z pomocą" może podpisać każdy.W petycji jest mowa m.in. o rekomendacjach specjalistów, co zrobić w dobie pandemii, by efektywnie pomóc ofiarom przemocy. Chodzi m.in. o pilne uaktualnienie przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej spisu placówek, które teraz - w czasie kwarantanny - udzielają pomocy kobietom doświadczającym przemocy i ich dzieciom.
Centrum Praw Kobiet wskazuje też, że potrzebne są pieniądze na zapewnienie kobietom, które muszą uciec z domu, miejsca na przetrwanie tego trudnego czasu. Chodzi o "rozwiązania pozwalające na opłacenie kobietom, które musiały uciec z domu ze względu na przemoc oraz bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia, noclegów w hotelu".