Szkoła

Międzywojewódzkie zawody szachowe

Monika Dawidowska-Lupa

Cyklicznie co roku, na początku października odbywają się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Juniorów – (Opolskie- Śląskie) w szachach , będące bezpośrednią kwalifikacją do Mistrzostw Polski Juniorów. Bierze w nich udział  ok. dwudziestu najlepszych szachistów reprezentujących dany rocznik  z tych województw. 

W tym roku mistrzostwa odbywały się w Węgierskiej Górce i trwały od 12 do 18 października. Rozgrywane były osobno w kategorii chłopców i dziewcząt w grupach wiekowych do lat 9, 11 i 13.

W tym elitarnym gronie, stanowiącym czołówkę obydwu województw, w grupie do lat 13, będąc o rok młodszym, znalazł się uczeń klasy 6a naszej szkoły Jakub Sputowski.  W efekcie dziewięciu rozegranych partii, zdobył 5 pkt, remisując min. ze zwycięzcą całego turnieju i wygrywając partie ze starszymi i wyżej notowanymi przeciwnikami.  Zdobyty wynik nie zapewnił co prawda, awansu do Mistrzostw Polski, jednakże znacząco wpłynął na podwyższenie międzynarodowego rankingu FIDE (Międzynarodowa Federacja Szachowa -fr. Fédération Internationale des Échecs).

Zwycięzca w turnieju zdobył 6,5 pkt. a naszemu koledze do awansu zabrakło pół punktu, innymi słowy jednego remisu.

Za rok Kuba będzie startował również w tej kategorii wiekowej, z wielkimi nadziejami na zdobycie kwalifikacji do Mistrzostw Polski i znalezienie się wśród 50 najlepszych zawodników w kraju.

Trening szachowy, by stawać się coraz to lepszym,  to oprócz zajęć i pracy własnej nad studiowaniem pozycji szachowej, bardzo często rozgrywane turnieje. Już niebawem, bo 30 października Kuba będzie reprezentował naszą szkołę w Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół i Przedszkoli. Tego dnia miasto Katowice stanie się stolicą polskich szachów.

Trzymamy kciuki  i gratulujemy tej wspaniałej pasji jaką jest królewska gra!!!

1.jpg