5.10.2021r. klasy 8b i 8d zwiedzały Muzeum Auschwitz-Birkenau- miejsce zagłady co najmniej 1,1 mln ludzi: przede wszystkim Żydów, Polaków, Rosjan, Romów, ale również przedstawicieli narodowości z całej Europy.

To jeden z wielu planów Hitlera, który został zrealizowany z niemiecką konsekwencją. Uczniowie uświadomili sobie, że chodzą po największym cmentarzy historii, oglądając krematoria,w których gazowano ludzi, widząc piece, w których palono tysiące ciał dziennie.Cały teren obozu: baraki, cele, tysiące przedmiotów, które zostały po więźniach zabitych w Auschwitz i Birkenau, ściana śmierci, bunkry, rampa kolejowa, którą miliony ludzi przyjeżdżały do obozu i nigdy z niego nie wyszły, tylko potwierdzają słowa naszej wybitnej pisarki-Zofii Nałkowskiej:
LUDZIE LUDZIOM ZGOTOWALI TEN LOS

Maria Rubin