Terapia logopedyczna obejmuje swoim zasięgiem całość specyficznych, zamierzonych oddziaływań ukierunkowanych na usunięcie wszelkich zakłóceń porozumiewania się.

Oddziaływania te mają na celu:
- usuwanie zaburzeń mowy,
- przywracanie mowy w przypadku jej utraty,
- nauczanie mowy, która się nie wykształciła,
- wyrównanie opóźnienia rozwoju mowy,
- wypracowanie odpowiedniego poziomu sprawności językowej,
- likwidację przyczyn i skutków zaburzeń mowy,

Terapią logopedyczną są zatem wszystkie czynności logopedy, rodziców i uczniów, które przyczyniają się do usunięcia zakłóceń komunikacyjnych.

Zasady terapii logopedycznej:
- wczesnego rozpoczynania terapii,
- indywidualizacji,
- wykorzystywania w procesie terapii wszelkich możliwości pacjenta,
- kompleksowego oddziaływania,
- aktywnego i świadomego udziału,
- współpracy z najbliższym otoczeniem,
- systematyczności,
- stopniowania trudności,

Dlaczego tak ważna jest praca w domu?
Ćwiczenia w domu to jeden z najważniejszych elementów terapii logopedycznej.Tylko systematyczna, codzienna praca pozwoli utrwalić umiejętności kształtowane na zajęciach i prawidłowe nawyki, jednocześnie osłabiając wpływ tych złych.

Pamiętajcie!
To tylko 10-15 minut dziennie. A może zmienić bardzo wiele!

Bez regularnych ćwiczeń w domu nie będzie efektów terapii. Albo będą one dużo mniejsze, osiągnięte z większym trudem i wysiłkiem naszych dzieci.

Cały sens terapii logopedycznej opiera się właśnie na codziennym powtarzaniu, a dzięki temu utrwalaniu, właściwych wzorców.
Wystarczy tylko wykonywać ćwiczenia i zadania z ostatnich zajęć wpisane lub wklejone do zeszytów Waszych dzieci.
Raz w tygodniu warto powtórzyć cały dotychczasowy materiał.

Wspierajmy nasze dzieci! Nagradzajmy, chwalmy i motywujmy do dalszej pracy!

logopeda: Joanna Machil-Guban