Przełom maja i czerwca dla uczniów pasjonatów historii to czas wytężonej nauki. Wtedy bowiem odbywają się w naszym mieście ważne konkursy historyczne.
Pierwszy z nich VIII Świętojański Turniej Wiedzy o Łaziskach  Górnych odbył się 29. maja w MBP. Organizatorem konkursu było Towarzystwo Przyjaciół Łazisk.
W konkursowych szrankach stanęli uczniowie łaziskich podstawówek w kategoriach wiekowych klasy 4-6 i klasy 7-8. Poziom konkursu jak zawsze był bardzo wymagający.

Trud żmudnej nauki opłacił się jednak sowicie bowiem nasz uczeń Aleksander K. z klasy 6b zdobył I miejsce w kategorii klas 4-6.

Kolejny konkurs odbył się 2 czerwca w SP 5 i był to II Powiatowy Konkurs Historyczno - Informatyczny Giganci Powstań Śląskich.
Zadebiutowały w nim uczennice klasy 6b Wiktoria L, która przygotowała prezentację o histroii powstańców śląskich z Łazisk Górnych oraz Milena S, która wzięła udział w teście wiedzy o Wojciechu Korfantym. Dziewczyny świetnie się spisały jako najmłodsze uczestniczki tej edycji konkursu.