UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Informacja dotycząca cookies

Czym są ciasteczka (pliki cookies)?

Ciasteczko jest plikiem alfanumerycznym (tekstowym), który jest zapisywany na komputerze użytkownika podczas odwiedzin naszej witryny (lub aktualizowany - w przypadku odwiedzin ponownych/kolejnych).

W jaki sposób wykorzystujemy cookies w naszym serwisie?

Nie gromadzimy ani nie przetwarzamy żadnych informacji pozwalających na bezpośrednią identyfikację danych osobowych. Pliki cookies są wykorzystywane w naszym serwisie do celów statystycznych (dotyczących statystyk odwiedzin naszej witryny) oraz w celu zapewnienia prawidłowego działania serwisu i dostarczenia bardziej dopasowanych treści.

 
Czy mogę wyłączyć obsługę Cookies?

Tak, możesz to zrobić w każdej chwili poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki w zakresie obsługi Cookies.

 
Jak wyłaczyć obsługę ciasteczek w poszczególnych przeglądarkach:

Google Chrome

Trzeba kliknąć na menu (w prawym górnym rogu), zakładka Ustawienia > Pokaż ustawienia zaawansowane. W sekcji „Prywatność” trzeba kliknąć przycisk Ustawienia treści. W sekcji „Pliki cookie” można zmienić następujące ustawienia plików cookie:

    - Usuwanie plików cookie
    - Domyślne blokowanie plików cookie
    - Domyślne zezwalanie na pliki cookie
    - Domyślne zachowywanie plików cookie i danych stron do zamknięcia przeglądarki
    - Określanie wyjątków dla plików cookie z konkretnych witryn lub domen

 
Internet Explorer

Z menu przeglądarki (prawy górny róg): Narzędzia > Opcje Internetowe > Prywatność, przycisk Witryny. Suwakiem ustawiamy poziom, zmianę zatwierdzamy przyciskiem OK.

 
Mozilla Firefox

Z menu przeglądarki: Narzędzia > Opcje > Prywatność. Uaktywnić pole Program Firefox: „będzie używał ustawień użytkownika”.
O ciasteczkach (cookies) decyduje zaznaczenie – bądź nie – pozycji Akceptuj ciasteczka.

 
Opera

Z menu przeglądarki: Narzędzie > Preferencje > Zaawansowane.
O ciasteczkach decyduje zaznaczenie – bądź nie – pozycji Ciasteczka.

 
Safari

W menu rozwijanym Safari trzeba wybrać Preferencje i kliknąć ikonę Bezpieczeństwo. Tu wybiera się poziom bezpieczeństwa w obszarze "Akceptuj pliki cookie”.


Wyłączenie lub blokada obsługi cookies może spowodować nieprawidłowe działanie naszej witryny. Jeśli Twoja przeglądarka akceptuje obsługę Cookies, oznacza to wyrażenie zgody na stosowanie cookies przez naszą witrynę.

PPP

Terapia ręki

Monika Dawidowska-Lupa

Prawidłowy rozwój kończyn górnych jest niezwykle ważny dla całego rozwoju dziecka. Dzięki sprawności rąk, maluch poznaje świat i stymuluje tym samym swój układ nerwowy. Praca rąk ma ogromne znaczenie w przyjmowaniu bodźców, rozwoju poznawczo - społecznym, umożliwia wykonywanie czynności samoobsługowych oraz manipulację przedmiotami.

Mała motoryka to zespół wszelkich czynności, które są wykonywane przy pomocy rąk. Umiejętności te  nie są cechą wrodzoną, którą dziecko posiada już po urodzeniu. Każdy człowiek musi wykształcać i doskonalić motorykę małą. Aby proces kształcenia i doskonalenia był jak najbardziej skuteczny, powinien zacząć się w możliwie najwcześniejszym etapie życia. Często zdarza  się ,że dzieci  w wieku przedszkolnym, mają trudności w funkcjonowaniu motoryki małej. Do grupy ryzyka należą dzieci: z Całościowymi Zaburzeniami Rozwoju, dzieci niepełnosprawne fizycznie, z Zespołem Downa, wcześniaki, dzieci nieharmonijnie rozwijające się, nadpobudliwe oraz z problemami integracji sensorycznej. Również dzieci rozwijające się prawidłowo mogą mieć trudności w niektórych czynnościach manipulacyjnych, bądź wykazują niechęć do poznawania nowych faktur, brudzenia rąk i każdej czynności angażującej precyzyjne ruchy dłoni. Terapia motoryki ręki jest więc dla każdego dziecka, które wymaga stymulacji w tym obszarze, w szczególności:
DLA KOGO TERAPIA RĘKI?
Dla dzieci, które nie lubią podejmować czynności manualnych w życiu codziennym np. takich jak układanie sztućców, segregowanie drobnych przedmiotów, manipulacja przedmiotami). Dla dzieci, które mają trudności z samoobsługą np. mycie rąk, zapinanie guzików, ubieranie się, zdejmowanie skarpetek, wiązanie sznurówek. Z trudnościami z koordynacją obu rąk (szczególnie przy wycinaniu nożyczkami, manipulacji przedmiotami, jedzeniem sztućcami). Przy występowaniu obniżonego lub podwyższonego napięcia mięśniowego w obrębie kończyny górnej oraz obręczy barkowej.Dla dzieci u których widoczna jest niedbałość i niezgrabność ruchów (częste upuszczanie przedmiotów, brak precyzyjnej manipulacji). Przy trudnościach w trzymaniu kredki, ołówka oraz trudnościach w pisaniu.
W CZYM POMAGA TERAPIA RĘKI?
poprawia napięcie mięśniowe kończyny górnej
pomaga wypracować prawidłowy chwyt ręki
kształtuje koordynację wzrokowo - ruchową (oko - ręka)
rozwija koordynację obustronną rąk
rozwija precyzyjne ruchy ręki
wydłuża zdolność koncentracji uwagi
stymuluje do prawidłowego odbioru bodźców w obrębie rąk
Propozycje ćwiczeń  dla dzieci, które wymagają  usprawniania motoryki małej znajdziecie Państwo linki:

https://liblink.pl/sTYXBioeCS

Miłej zabawy :)

Opracowała:
Terapeuta ręki
Monika Roterman