UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Informacja dotycząca cookies

Czym są ciasteczka (pliki cookies)?

Ciasteczko jest plikiem alfanumerycznym (tekstowym), który jest zapisywany na komputerze użytkownika podczas odwiedzin naszej witryny (lub aktualizowany - w przypadku odwiedzin ponownych/kolejnych).

W jaki sposób wykorzystujemy cookies w naszym serwisie?

Nie gromadzimy ani nie przetwarzamy żadnych informacji pozwalających na bezpośrednią identyfikację danych osobowych. Pliki cookies są wykorzystywane w naszym serwisie do celów statystycznych (dotyczących statystyk odwiedzin naszej witryny) oraz w celu zapewnienia prawidłowego działania serwisu i dostarczenia bardziej dopasowanych treści.

 
Czy mogę wyłączyć obsługę Cookies?

Tak, możesz to zrobić w każdej chwili poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki w zakresie obsługi Cookies.

 
Jak wyłaczyć obsługę ciasteczek w poszczególnych przeglądarkach:

Google Chrome

Trzeba kliknąć na menu (w prawym górnym rogu), zakładka Ustawienia > Pokaż ustawienia zaawansowane. W sekcji „Prywatność” trzeba kliknąć przycisk Ustawienia treści. W sekcji „Pliki cookie” można zmienić następujące ustawienia plików cookie:

    - Usuwanie plików cookie
    - Domyślne blokowanie plików cookie
    - Domyślne zezwalanie na pliki cookie
    - Domyślne zachowywanie plików cookie i danych stron do zamknięcia przeglądarki
    - Określanie wyjątków dla plików cookie z konkretnych witryn lub domen

 
Internet Explorer

Z menu przeglądarki (prawy górny róg): Narzędzia > Opcje Internetowe > Prywatność, przycisk Witryny. Suwakiem ustawiamy poziom, zmianę zatwierdzamy przyciskiem OK.

 
Mozilla Firefox

Z menu przeglądarki: Narzędzia > Opcje > Prywatność. Uaktywnić pole Program Firefox: „będzie używał ustawień użytkownika”.
O ciasteczkach (cookies) decyduje zaznaczenie – bądź nie – pozycji Akceptuj ciasteczka.

 
Opera

Z menu przeglądarki: Narzędzie > Preferencje > Zaawansowane.
O ciasteczkach decyduje zaznaczenie – bądź nie – pozycji Ciasteczka.

 
Safari

W menu rozwijanym Safari trzeba wybrać Preferencje i kliknąć ikonę Bezpieczeństwo. Tu wybiera się poziom bezpieczeństwa w obszarze "Akceptuj pliki cookie”.


Wyłączenie lub blokada obsługi cookies może spowodować nieprawidłowe działanie naszej witryny. Jeśli Twoja przeglądarka akceptuje obsługę Cookies, oznacza to wyrażenie zgody na stosowanie cookies przez naszą witrynę.

Logopeda

Ćwiczenia logopedyczne w domu

Monika Dawidowska-Lupa

Terapia logopedyczna w gabinecie lub placówce to jedynie połowa sukcesu. Aby leczenie było skuteczne a rezultaty szybko widoczne, ważne są także regularne ćwiczenia  wykonywane z rodzicem w domu. W zależności od tego, z jakim problemem boryka się dziecko (wada wymowy, opóźniony rozwój mowy, nieprawidłowości w budowie anatomicznej aparatu mowy), logopeda proponuje indywidualnie dobraną terapię i ćwiczenia. Istnienie jednak grupa bezpiecznych i uniwersalnych ćwiczeń, które można wykonywać z dzieckiem w domu w formie zabawy.

Przykładowe ćwiczenia logopedyczne
Doskonale na rozwój mowy i ćwiczenie mięśni wpływają zabawy w dmuchanie:

Dmuchać można samymi ustami, przez rurkę lub słomkę. Spróbujmy podnieść lub zdmuchnąć lekkie i bezpieczne przedmioty, które z pewnością posiadamy w domu, albo wykorzystajmy do tego specjalne akcesoria logopedyczne. Najczęściej są to papierowe ścinki, styropianowe kuleczki, piórka albo niewielkie piłeczki. Tego typu ćwiczenia usprawniają działanie wielu mięśni zarówno związanych z aparatem mowy, jak też drogami oddechowymi.
Kolejne ćwiczenia, które możemy wykonać w domu, to ćwiczenia mięśni twarzy:

Pokażmy dziecku śmieszą minę i zachęćmy je do powtórzenia – będzie zachwycone! Nadymajmy policzki, zróbmy dzióbek, otwórzmy buzię jak najszerzej. Dotknijmy językiem podniebienia, zębów i wysuńmy go najdalej, jak umiemy. Taka zabawa jest prosta, atrakcyjna a na dodatek śmieszna!
Ostatnia grupa polecanych ćwiczeń to powtarzanie dźwięków:

Można je wykonać w formie zagadek. Jak robi sowa? Jaki dźwięk wydaje pociąg? Jak szczeka duży piesek, a jak malutki? Ogranicza nas tylko wyobraźnia – im więcej różnych dźwięków powtórzymy, tym lepiej. Oczywiście w przypadku problemów logopedycznych nacisk będzie kładziony na konkretne sylaby i głoski – z pewnością zostaniemy poinstruowani przez specjalistę.

Ćwiczenia w domu – zalety:
Nikt nie zna swojego dziecka tak dobrze, jak rodzic. Opiekun doskonale wie, kiedy dziecko jest w nastroju do zabawy i współpracy, a kiedy ćwiczenia nie mają większego sensu. Zadania wykonywane z rodzicem to miło spędzony czas, kiedy dziecko otrzymuje od mamy lub taty sto procent uwagi, a dodatkowo świetnie się bawi. Ćwiczmy regularnie w domu, w samochodzie, na spacerze lub w innym miejscu, kiedy tylko mamy ochotę.

opracowała:Joanna Machil-Guban