Światowy Dzień Składanki i Łamigłówki oraz Puzzli przypada 29 stycznia. Święto jest obchodzone od około połowy lat 90- tych. Celem tego dnia jest podkreślenie roli, jaką wszelkie łamigłówki pełnią w nauce i rozwoju każdego człowieka oraz zachętą do jak najczęstszego sięgania po przeróżne zadania i zagadki logiczne.

Informacja o kwocie 117 300 zł otrzymanej przez szkołę w ramach programu Laboratoria przyszłości

„Laboratoria Przyszłości” to program, którego celem jest wsparcie szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości dotyczących nauki, technologii, inżynierii, sztuki oraz matematyki.

Szkoła otrzymała wsparcie w kwocie 117 300,00 zł.

Od kilku już lat w okresie świąt Bożego Narodzenia uczniowie naszej szkoły biorą udział w konkursie plastycznym tworząc  oryginalne prace będące symbolami zbliżających się świąt. Prace były różnorodne. Można było podziwiać choinki, gwiazdy, aniołki, stroiki, wieńce, lampioniki, bałwanki itp. Był nawet obraz namalowany przez absolwentkę naszej szkoły Emilię Chwieralską. Wszystkie prace zostały wystawione na sprzedaż podczas świątecznego kiermaszu. Zebrana kwota z ich sprzedaży zostanie przekazana na cel charytatywny, o którym Was poinformujemy. W trudnej ocenie prac pomogła organizatorkom pani Ewa Kiecka, za co serdecznie dziękujemy.

Na lekcji religii klasa VIII e przygotowała kalendarz adwentowy,  który jest dekoracją w sali i  przypomina o radosnym czasie Adwentu, poprzedzającym  Świąta Bożego Narodzenia.

Wielkość człowieka nie polega na wielkich
 czynach (…), ale wykonanych wielkim sercem.”
 Ks. Prałat Konrad Szweda

Pierwsze dni grudnia były bogate w różne wydarzenia w szkole. Od 3 grudnia można było odwiedzić i zakupić na świątecznym kiermaszu książki oraz wypieki rodziców: pierniczki i ciasta, a od 6 grudnia ozdoby świąteczne wykonane przez uczestników konkursu na przestrzenną ozdobę świąteczną.

W tym roku, po raz kolejny, chętnie przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej Akcji Fundacji „Mam Marzenie” – Dzień Pluszowego Misia.

Pod koniec października odbyła się kolejna edycja Gry Terenowej „Poznaj swoje miasto jeszcze lepiej” organizowanej przez Szkołę Podstawową nr 4 im. "Przyjaciół Ziemi" w Łaziskach Górnych oraz Towarzystwo Przyjaciół Łazisk.

Z okazji obchodów kolejnej rocznicy Odzyskania Niepodległości samorząd uczniowski ogłosił dzień 10 listopada „Dniem Kultury Polskiej”.

W ramach powyższych obchodów został zorganizowany konkurs na dekorację drzwi w formie plastyczno-artystycznej prezentacji wylosowanego regionu, w którym wzięły udział klasy IV-VIII.

"Noś odblaski - świeć przykładem"

Od wielu lat  nasza Szkoła oraz Stowarzyszenie Bezpieczne Miasto organizuje akcję "Odblaskowe pierwszaki" dla  uczniów kl. I oraz najstarszych grup przedszkolnych łaziskich placówek. Celem akcji jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa, propagowanie zasad bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym, wpojenie konieczności noszenia odblasków.
3 listopada 2011 r. w Miejskim Domu Kultury odbyła kolejna  edycja akcji "Odblaskowe pierwszaki" .  Wzorem lat ubiegłych do  grona sponsorów dołączyło Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Mikołowski. W ramach tej akcji  ogłoszono konkurs plastyczny dla  najstarszych grup   przedszkolnych łaziskich placówek  pt. "Jestem rozważny i bezpieczny."  Uczniowie  klas I szkół podstawowych powiatu mikołowskiego realizujący  program „ Bezpieczny świat ucznia” zostali zaproszeni do udziału w konkursie plastycznym  dotyczącym bezpiecznych zachowań w domu, w szkole, na ulicy. Wszystkie nadesłane prace nagrodzono. W tym dniu na dzieci czekało wiele atrakcji. Rozdano nagrody zwycięzcom konkursów plastycznych. Dzieci obejrzały przedstawienie agencji artystycznej Kanon z Krakowa pt. „Bezpieczne dzieciństwo”, spotkały się z sierżantem Hektorem – maskotką komendy powiatowej policji.  Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał   oprócz słodkiej niespodzianki kolorowankę z Hektorem,  a każdy pierwszak odblaskowy emblemat. Powagi temu wydarzeniu nadali znamienici goście, Burmistrz Miasta  Łaziska Górne Aleksander Wyra, Za-ca Burmistrza Jan Ratka, Przewodniczący Rady Miasta Łaziska Górne Tadeusz Król, Przewodniczący Stowarzyszenia Bezpieczne Miasto  Stanisław Jaroszek, członek zarządu  Stowarzyszenia Bezpieczny Powiat Mikołowski – Stanisław Karpeta,  komendant komisariatu policji w Łaziskach  Piotr Afiniec,  oraz członkowie Zarządu Stowarzyszenia Bezpieczne Miasto – dyrektor KWK Krzysztof Janik, którzy mimo licznych obowiązków znaleźli czas dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta.

Inicjator i organizator akcji : Grażyna Tkocz

Czytaj więcej: Bezpieczny Świat Ucznia