Netykieta to zasady zachowania, które odpowiadają na pytanie: jak zachowywać się w internecie? Reguły zmieniają się tutaj z roku na rok, tak jak zmienia się internet. Zasady właściwego zachowania w sieci wywodzą się z netykiet, które obowiązywały na grupach dyskusyjnych, forach.Większość z Nas korzysta z serwisów społecznościowych.To do nich odnosi się dzisiejszy kodeks zachowań – netykieta w internecie.


Celem netykiety jest stworzenie dobrych ram dla działania danej społeczności internetowej oraz przeciwdziałanie takim zjawiskom jak: floodowanie, spamowanie, trollowanie,hejtowanie. Nie ma jednej ustalonej odgórnie netykiety. W sieci obowiązują nas jednak te same zwyczaje, które stosujemy w życiu: dobre maniery, kultura. Internetowe wypowiedzi podlegają też prawu karnemu i cywilnemu. Najważniejsze, żeby pamiętać o drugim człowieku, szanować go i traktować kulturalnie.
Zapraszamy na filmik:

Opracowały:pedagog,psycholog szkolny