W piątek 17 listopada  2023 r. uczniowie klasy 7b: Oliwia Jastrzębska, Aleksander Kalus, Mateusz Orawski wzięli udział w rejonowym etapie gry „Wolna Elekcja. Gra o tron Polski”. Rozgrywki odbyły się w Technikum nr 8 w Katowicach. Celem gry historycznej było przybliżenie uczniom zasad wyboru króla podczas pierwszej wolnej elekcji, której 450. rocznicę obchodzimy w tym roku.

Uczniowie nabyli też umiejętności społeczne związane z funkcjonowaniem społeczeństwa obywatelskiego i zasad demokracji oraz nauczyli się prowadzenia negocjacji. Nasza szkoła była jedyną placówką reprezentującą powiat mikołowski. W rozgrywkach uczestniczyło, poza SP1 Łaziska Górne, dziesięć szkół podstawowych i pięć szkó średnich z województwa śląskiego. Uczniów do rozgrywek przygotowała mgr Ilona Latusek.