Szanowni Państwo Rodzice, Opiekunowie
Na co dzień wkładamy wiele wysiłku w to, aby nasze dzieci były najedzone, ciepło ubrane, aby były zdrowe i nie sprawiały kłopotów. Wybieramy dla nich najlepsze przedszkola, zapisujemy na dodatkowe zajęcia. Pragnąc zapewnić dzieciom dobrą przyszłość, starannie wyszukujemy szkołę, czuwamy by nasze dziecko dorastało w odpowiednim środowisku i dobierało sobie najlepszych przyjaciół.


A jak często zastanawiamy się czy nasze dzieci są szczęśliwe? Czy jesteśmy gotowi zatrzymać się, znaleźć czas w codziennej bieganinie, aby wysłuchać, co nasze dziecko myśli o świecie i porozmawiać o tym, co dla niego jest ważne?
Zapewne niektórzy nauczyciele i rodzice będą uważali, że małe dzieci jeszcze nie mają zbyt wiele do powiedzenia na ten temat. Okazuje się jednak, że jeżeli stworzymy odpowiednie warunki, zapewnimy atmosferę bezpieczeństwa i akceptacji – dzieci w wieku 5-8 lat bardzo chętnie dzielą się swoimi przemyśleniami, odczuciami, a także problemami, których doświadczają na co dzień.
Przemiany gospodarcze i społeczne w ostatnich latach miały duży wpływ na funkcjonowanie rodziny. Zaangażowanie rodziców w pracę zawodową nie pozostaje bez wpływu na relacje wewnątrz rodziny i samopoczucie jej członków. Nauczyciele- realizatorzy Programu Przyjaciele Zippiego, coraz częściej mówią o tym, że dzieci są osamotnione, smutne, zamknięte w sobie lub przeciwnie, nadruchliwe, z ogromną potrzebą zwrócenia na siebie uwagi. W tej sytuacji widzimy potrzebę zatroszczenia się o ich zdrowie emocjonalne i dobre samopoczucie.
Przyjaciele Zippiego to program międzynarodowy przygotowany specjalnie dla małych dzieci z różnymi możliwościami i zdolnościami. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich dzieci.. Prowadzony jest w szkołach i przedszkolach. Składa się z 6 części, realizowanych w trakcie 24 spotkań, przez nauczyciela specjalnie przeszkolonego i posiadającego stosowne zaświadczenie.
Każda część programu zawiera odrębne opowiadanie. Zapewne wiele razy usłyszą Państwo o bohaterze o imieniu Zippi, który jest patyczakiem, a jego przyjaciele to grupa chłopców i dziewcząt. Opowiadania prezentują bohaterów w okolicznościach dobrze znanych małym dzieciom, takich jak: przyjaźnienie się, radzenie sobie ze zmianą i stratą czy podejmowanie nowych wyzwań. Każde opowiadanie jest zilustrowane barwnymi obrazkami i uzupełnione zadaniami, takimi jak rysowanie, odgrywanie ról, ćwiczenia i zabawy.
W programie Przyjaciele Zippiego nie mówimy dzieciom, co mają robić. Zamiast tego zachęcamy je do zastanowienia się nad sytuacją i wymyślania własnych rozwiązań. Zachęcamy dzieci, by szukały takich strategii, które nie tylko pomagają im samym, ale również uwzględniają dobro innych.
Program uczy dzieci:
    • jak rozpoznawać własne uczucia i o nich rozmawiać
    • jak mówić to, co chce się powiedzieć
    • jak słuchać uważnie
    • jak prosić o pomoc
    • jak nawiązywać i utrzymywać przyjaźnie
    • jak radzić sobie z samotnością i odrzuceniem
    • jak mówić przepraszam
    • jak radzić sobie z przemocą i krzywdzeniem
    • jak rozwiązywać konflikty
    • jak radzić sobie ze zmianą i stratą, miedzy innymi ze śmiercią
    • jak adaptować się do nowej sytuacji
    • jak pomagać innym
Więcej informacji o programie i materiałach przydatnych dla rodziców można znaleść na stronie internetowej: www.pozytywnaedukacja.pl