Zaczynamy kolejny rok pracy z OK zeszytem!
A Co to w ogóle jest Ok zeszyt?

Jest to prowadzony przez ucznia zeszyt, który zawiera prace, notatki, mapy myśli dziecka ale również informacje nauczyciela- informacje zwrotne. Czasem rodzic wciela się w rolę nauczyciela. Ok zeszyt to nie jest zwykły zeszyt! To wytwór wyobraźni i kreatywności dziecka. Zawiera bardzo ważne elementy, m.in.:
- cel – uczeń ma świadomość do czego dążą zaplanowane działania nauczyciela;
- nacobezu (kryteria sukcesu) – uczeń może monitorować swój stan wiedzy, wie również na co nauczyciel będzie zwracał uwagę w czasie lekcji.
- ocena koleżeńska – uczeń wczuwa się w rolę nauczyciela oceniając kolegę/ koleżankę z klasy.

Czasem pracujemy w parach i grupach oceniając na koniec sprawdzając nawzajem swoje zadania.
- samoocena – uczy obiektywnego spojrzenia na siebie ale również jest informacją dla nauczyciela (zielone światło – wszystko wiem, zrozumiałem; żółte światło – muszę jeszcze popracować, uzupełnić ewentualne braki; czerwone światło – nie zrozumiałem tematu, sprawia mi to trudność).
- informacja zwrotna nauczyciela, coś co pomaga się uczyć – (dwie gwiazdki jedno życzenie) – nauczyciel docenia ucznia za elementy pracy, które wykonał poprawnie, pokazuje kwestie, które wymagają poprawy, nad czym uczeń musi jeszcze popracować oraz w jaki sposób należy to poprawić – w jakim kierunku podążać;
- mapy myślowe ucznia związane z tematem;
- własne refleksje;
- podsumowanie.

Zdecydowanie praca z OK zeszytem zwiększa zaangażowanie uczniów w proces uczenia, zwiększa ich świadomość i odpowiedzialność za swoje postępy w nauce.