"Życzę Wam, abyście pielęgnowali w swojej wspólnocie tradycję, ponieważ tak często się od niej odchodzi, a dzisiejszy postępowy świat odstępuje od tej tradycji. Życzę Wam również, abyście pielęgnowali gościnność. Zaproście innych do siebie, a inni was zaproszą.

Przyobleczcie się w cichość, dobroć, przebaczenie, łagodność, cierpliwość. Cierpliwość! W codziennym życiu nie będzie to łatwe...

Bądźcie wierni w małym. Wielkość człowieka nie polega na wielkich czynach, ale na drobnych czynach i małych obowiązkach, wykonanych jednak z wielkim sercem. Jeśli potraficie to zrobić z wielkim zaangażowaniem, to wtedy są to wielkie czyny!"

Ksiądz Prałat Konrad Szweda

W tym roku nasza szkoła obchodzi 10-lecie nadania imienia Księdza Prałata Konrada Szwedy. To zaszczytne imię zostało nadane 14 maja 2014 roku. Od tego czasu jest to święto całej społeczności szkolnej.

Jubileuszowa uroczystość odbyła się w piątek, 10 maja bieżącego roku. Rozpoczęła się mszą w parafialnym kościele, a następnie zaproszeni goście oraz cała społeczność szkolna uczestniczyli w akademii, która miała miejsce w Miejskim Domu Kultury. Podczas występów nauczyciele i uczniowie poprowadzili nas po ścieżkach naszego patrona, przybliżając jego postać, osobowość oraz wprowadzając nas w świat wartości, którym był wierny ks. K. Szweda, nie tylko jako kapłan, ale również jako niezwykła jednostka. Był człowiekiem niezłomnym, o nieposzlakowanej reputacji, wielkiej mądrości i nietuzinkowej osobowości.

Po poruszającej akademii goście zostali zaproszeni do obejrzenia wystaw i pamiątek przygotowanych w szkole. Zagłębiając się w historię kapłana, stale odkrywamy wartości wynikające z jego nauki i postawy życiowej, tak istotne dla każdego człowieka, a szczególnie dla młodych ludzi, między innymi: wymaganie nie tylko od innych, ale i od siebie, pracowitość, dyscyplina codzienności, poszanowanie i troska o drugiego człowieka. Nasz Patron zobowiązuje nas do pracy i uczciwości. Ceremoniał szkolny, zwyczaje związane z patronem szkoły oraz świat wartości sprawiają, że szkoła ma swój charakterystyczny klimat.

W kazaniu wygłoszonym do młodych ludzi w 1987 roku, nasz Patron mówił: Dziś was proszę, abyście mieli zawsze czas dla drugich. Tylko w relacji z innymi poznaje się wartość człowieka i jego charakter. Te i inne słowa wypowiadane przez naszego Patrona są tak proste, a jednocześnie ponadczasowe i potrzebne dzisiaj w naszym zabieganym życiu. Nakłaniają do zatrzymania się i przemyślenia, co tak naprawdę jest ważne. Budujmy to, co najistotniejsze - wspólne dobro.

To był wyjątkowy dzień dla całej społeczności szkolnej. Dziękujemy zaproszonym gościom za udział w uroczystości. Mieliśmy przyjemność gościć przedstawicieli władz naszego miasta, dyrektorów szkół, placówek i instytucji, księdza proboszcza i księży, którzy współpracowali z naszym patronem oraz pana Czesława Ryszkę- autora książki o Konradzie Szwedzie.  Nauczycielom, pracownikom i uczniom zaangażowanym w organizację uroczystości dziękujemy za profesjonalne przygotowanie obchodów jubileuszu 10-lecia nadania szkole imienia. Uczniom dziękujemy za występy, oprawę uroczystości oraz godne reprezentowanie szkoły. Rodzicom i zaprzyjaźnionym osobom dziękujemy za pomoc w organizacji akademii.

Pielęgnujmy tradycję i budujmy dobro.

Zapraszamy do galerii.