Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony, aby promować piękną literaturę i grafikę dla młodego czytelnika. Obchodzony jest 2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena. Każdego roku inna sekcja IBBY jest gospodarzem tego święta. W tym roku  wiadomość do dzieci wysyła słoweńska sekcja. List pt. „Głód słów” napisał Peter Svetina, a plakat zaprojektował Damijan Stepančič.

W tym nietypowym czasie jaki mamy obecnie, kiedy siedzimy zamknięci w domach i mamy sporo czasu czytajmy." Czytanie to najlepszy i najtańszy sposób na wspólny czas z dzieckiem. Czytanie łączy, zabiera nas w krainę fantazji, z książką poznajemy świat. Z bohaterami możemy się utożsamić, z nimi cieszyć się, czasem zasmucić. Dzięki nim wprowadzamy dziecko w świat wartości, emocji, uczymy się wspólnie je nazywać i przeżywać."

Kilka lat temu w naszej szkole przeprowadziliśmy akcję "Co nasi nauczyciele czytali, gdy byli mali", w której nauczyciele podzielili się wspomnieniami o swoich ulubionych książkach z dzieciństwa. Bardzo wielu z nich wspominało właśnie baśnie Hansa Christiana Andersena. Spróbujcie dziś wieczorem poczytać bajki- rodzice dzieciom, dzieci rodzicom. Spróbujmy uczcić w ten sposób Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.